Pasta med Vossakorv og rømme
Pasta med Vossakorv og rømme (på “jeg er sulten NÅ”-måten)
Dette er en sånn rett som føles litt ulovlig enkel: rask, kremete og skikkelig god. Pasta med Vossakorv og rømme treffer alle smaksløkene – inkludert de som vanligvis bare våkner når noen sier “bacon”.
Vossakorv er forresten en litt rar, men genial pølse. Den er laget av kjøtt fra både svin, storfe og får. Du kan se på den som en slags “best of”-pølse. Smaken sitter, prisen pleier å være hyggelig, og den gjør jobben uten å kreve at du tar på hvit kokkelue og later som du heter Giuseppe.
Du trenger (1 stor porsjon / 1 sulten voksen)
- 1/2 Vossakorv
- 1–2 never av favorittpastaen din
- 2 fedd hvitløk
- 3–4 ss seterrømme (eller crème fraîche)
- 1 ss tørket oregano
- Salt og pepper
- Olje til steking
Slik gjør du
- Sett pastaen på kok. Salt vannet, ellers blir det bare trist og smakløst. For ordens skyld, jeg brukte Linguine.
- Finhakk hvitløken. Grovhakk Vossakorven i biter.
- Stek pølsebitene i litt olje til de får litt farge. Sleng i hvitløken mot slutten (hvitløk brenner fort og blir sur som en mandag).

- Ha i pasta, rømme og oregano. Tilsett gjerne litt pastavann om du vil ha den enda mer
“restaurant-ish”
- Rør godt, smak til med salt og pepper.

- Server med engang.

Tips: Her pyntet jeg med litt gressløk. Har du revet ost? Selvfølgelig har du lyst på revet ost. Gjerne parmesan, men revet gulost funker bra. Det er lov. Dette er Ungkarskokken, ikke Mattilsynet.