Hvor mye skal en juletallerken koste?

Skal du på julebord i år? Ødelegge julen ved å spise mye av det du får på juleaften? Hvor mye skal en juletallerken koste?

Synes du det er dyrt med juletallerken på byen?

Vel, du skal ikke se bort fra at du blir rundlurt.

En restaurant skal selvsagt tjene penger på din hygge og latskap. De må lage middagen, servere den, betale husleie og strøm osv. osv.

Men hvert år ser jeg også enkelte utesteder som tenker at nå skal kundene flås.

Når et utested beregner utsalgsprisen på en matvare, så bruker de en kalkyle. Kalkylen er et tall som skal dekke inn arbeid, kostnader og fortjeneste. Denne ligger som regel på 3 på normale steder. Dyrere steder bruker høyere kalkyler. Ikke nødvendigvis fordi de må, men fordi de kan. Jeg har brukt 3 som kalkyle, fordi jeg mener det bør holde.

Legg merke til at denne kalkylen er fast uavhengig av kvaliteten på råvaren.

Jeg tok for meg tre forskjellige utregninger her. En for hva det koster deg hjemme å lage denne tallerkenen. En for hva en normal bra restaurant bør ta. Og en for hva en dyr og eksklusiv restaurant bør ta, da med god samvittighet.

Jeg har tatt utgangspunkt i høyere råvarepriser for restauranter. Hvorfor? Ja du trodde vel ikke at de fikk varene billigere enn husholdninger? Nei ofte må de betale mer for produktene, enn hva du som forbrukere betaler i butikken. Jeg har også unngått å bruke idiotiske tilbudspriser som kommer hvert år. Restauranter kjøper ikke inn (får sjeldent tilbud om) ribbe til 24.90 pr. kg. Mot juletider kan derfor din hjemmelagde juletallerken koste halvparten så mye som her beregnet.

Jeg vil påstå at jeg har brukt fornuftige priser. Og ganske store porsjoner. Er du så heldig at du får 2 serveringer må dette tas med i beregning, men det er sjeldent det skjer med annet enn lutefisk.

Likevel, så ser en at svært mange utesteder tar seg godt betalt. En forbruker som klager over prisen til jul, har jo som regel glemt det til nyttår (tror de). Og alle er glade etter noen akevitt.

drunk-santas-tequila

Jeg har også tatt utgangspunkt i en juletallerken som er uten pinnekjøtt. Om den består av både rødkål og surkål, vil prisen bli uforandret, da det nok antagelig er samme total mengde og samme pris for den kålen.

Juletallerkenen jeg har kalkulert prisen på, består av 2 medisterkaker, 2 små eller et stort ribbestykke, en julepølse, 3 poteter, rødkål og saus. Også en stor spiseskje tyttebærsyltetøy. Alle priser er inklusiv mva. Vekten som er brukt er før steking. Noe svinn blir det da men jeg har tatt godt i når det gjelder mengde. Noe skjønn blir det selvsagt, da alle mennesker og restauranter er forskjellige.

Så, din private hjemmelagde juletallerken først da. Her har du kjøpt medisterdeigen, og juleribben er som sagt ikke på tilbud enda, men du har heller ikke kjøpt dyreste kvalitet.

Hjemme
Råvare Brutto mengde kg Pris pr. kg. Kostnad
Medisterdeig 0,12 kr 60,00 kr 7,20
Ribbe 0,2 kr 59,00 kr 11,80
Julepølse/medisterpølse 0,12 kr 59,00 kr 7,08
Potet 0,15 kr 20,00 kr 3,00
Rødkål 0,1 kr 100,00 kr 10,00
Saus 0,2 kr 50,00 kr 10,00
 Tyttebær  1  5 kr 5,00
Innkjøpspris kr 54,08

 

Så var det en normal bra restaurant. Da mener jeg de fleste utesteder som ikke har en stjerne i Michelin. Her brukes det høyere kvalitet på ribbe, men de fleste kjøper fortsatt ferdig medisterdeig.

Normal bra restaurant
Råvare Brutto mengde kg Pris pr. kg. Kostnad
Medisterdeig 0,12 kr 90,00 kr 10,80
Ribbe 0,2 kr 99,00 kr 19,80
Julepølse/medisterpølse 0,12 kr 59,00 kr 7,08
Potet 0,15 kr 20,00 kr 3,00
Rødkål 0,1 kr 100,00 kr 10,00
Saus 0,2 kr 50,00 kr 10,00
Pynt, tyttebær, krydder og stæsj 0,05 kr 100,00 kr 5,00
Innkjøpspris kr 65,68
Utsalgspris 3-kalkyle kr 197,04

 

Så var det prisen om du skal flotte deg på de finere stedene da. Her lager de egen medisterdeig (som da er dyrere enn ferdigkjøpt), ribben er av høy kvalitet. Ja til og med julepølsen har de betalt ekstra for. Her skal du smake en svært tydelig forskjell på det du lager hjemme.

Dyr restaurant
Råvare Brutto mengde kg Pris pr. kg. Kostnad
Medisterdeig 0,12 kr 150,00 kr 18,00
Ribbe 0,2 kr 159,00 kr 31,80
Julepølse/medisterpølse 0,12 kr 90,00 kr 10,80
Potet 0,15 kr 20,00 kr 3,00
Rødkål 0,1 kr 200,00 kr 20,00
Saus 0,2 kr 50,00 kr 10,00
Pynt, tyttebær, krydder og stæsj 0,1 kr 100,00 kr 10,00
Innkjøpspris kr 103,60
Utsalgspris 3-kalkyle kr 310,80

Nå er det sikkert mange som kommer til å ha noe å si på mine utregninger, men det er fortsatt ikke tvil om en ting.

Om det ikke smaker mye bedre enn den du lager hjemme, bør du ikke betale mer enn 200 kroner på restaurant. Om noen påstår at de må bruke høyere kalkyle pga kostnader og svinn, betyr det bare at de driver ulønnsomt.

Men ser du en feil her, så si fra. Ønsker alle en god julebord sesong.



Related posts:

Legg igjen en kommentar